Nolietoto akumulatoru pilns pārstrādes cikls labākai nākotnei...

Vienīgā nolietoto svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca Latvijā, kas nodrošina pilnu pārstrādes ciklu, no pieņemšanas un šķirošanas, līdz pārstrādei un gatavās produkcijas - svina lietņu, pārdošanai.

Otrā dzīve nolietotajiem svina akumulatoriem – kā notiek pārstrāde?

Mūsdienās nolietotie svina akumulatori iegūst jaunu dzīvi, pateicoties modernām tehnoloģijām un pārstrādes procesam maksimāli samazinot iespēju, ka kaitīgās vielas noplūstu vidē vai nokļūtu gaisā vai ūdenī un radītu piesārņojumu. 95% no svina akumulatoru sastāvdaļām ir pārstrādājamas un no tām ražo jaunas izejvielas.


Otrā dzīve nolietotajiem svina akumulatoriem – kā notiek pārstrāde?

“Laiki, kad nevajadzīgie svina akumulatori mētājās mežā vai tika aizmirsti garāžās, ir pagājuši. Latvijā ir tikai viena rūpnīca “EcoLead” Kalnciemā, Jelgavas novadā, kas nodrošina pilnu pārstrādes ciklu, pārstrādājot visus Latvijā savāktos nolietotos svina akumulatorus. Visa “EcoLead” saražotā produkcija tiek pārstrādāta un eksportēta pārsvarā uz Vāciju un Poliju,” skaidro SIA “EcoLead” izpilddirektors Kaspars Fogelmanis.

Rūpnīcā var pārstrādāt līdz 15 000 t akumulatoru gadā, viens akumulators vidēji sver no 2,5 līdz 18 kg. Modernās tehnoloģijas un pārstrādes procesi nodrošina, ka svins, skābes un plastmasas elementi tiek atkārtoti izmantoti, radot jaunus resursus. Vairāk nekā 70 % saražotā svina izmanto svina-skābes akumulatoru ražošanā, ko pielieto automobiļu rūpniecībā, telekomunikācijās, fotogalvaniskajās sistēmās un elektriskajos transportlīdzekļos.

Kā notiek pārstrādes process?

1. Nolietoto akumulatoru pieņemšana un uzglabāšana: Pēc nodošanas autoservisā vai bīstamo atkritumu savākšanas punktos, akumulatorus nogādā pārstrādes rūpnīcā. Pirms pārstrādes procesa uzsākšanas, katru akumulatoru pārbauda, lai nodrošinātu atbilstību prasībām.

2. Smalcināšana un sadalīšana: Akumulatori tiek ievietoti speciālā smalcināšanas iekārtā, kur tos sasmalcina un sadala. Pēc tam iegūtā masa tiek pārvietota uz slēgtu ūdens tvertni, kur ar speciālas metodes (flotācija) palīdzību vielas tiek atdalītas – svins nogrimst tvertnes apakšā, polipropilēna plastmasa uzpeld ūdens virspusē, bet elektrolīts izšķīst.

3. Svina un plastmasas pārstrāde:

4. Elektrolīta neitralizācija un ūdens attīrīšana: Pārpalikušais šķidrums attīra, izmantojot modernas un drošas attīrīšanas iekārtas. Ūdeni attīra līdz tādai pakāpei, lai to varētu izmantot atkārtoti ražošanas procesā. Tā tiek nodrošināta ilgtspējīgu resursu izmantošana un atbilstība vides prasībām.

Atbilstība vides prasībām

Valsts Vides dienests (VVD) SIA “EcoLead” ir izsniedzis A kategorijas piesārņojošas darbības atļauju. Pārstrādes process ir veidots, lai maksimāli samazinātu iespēju, ka kaitīgās vielas noplūstu vidē vai nokļūtu gaisā vai ūdenī un radītu piesārņojumu. Gaisu, kas plūst no ražotnes, SIA “EcoLead” filtrē jonu apmaiņas filtrā. Ik dienu gaisa kvalitāti uzrauga rūpnīcā izvietotās monitoringa iekārtas. Reizi ceturksnī pilsētas centrā aptuveni 500 metrus no ražotnes, monitoringu veic arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kā arī neatkarīgi vides konsultanti. Visi gaisa, gruntsūdeņu un augsnes analīžu rezultāti ir pieejami publiski, uzņēmuma mājas lapā, apliecinot vides prasību ievērošanu.

Par “EcoLead”

Vienīgā svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca Latvijā “EcoLead” darbu uzsāka 2023. gada aprīlī un šobrīd rūpnīcā strādā 43 darbinieki, no kuriem 40% ir Kalnciema iedzīvotāji. “EcoLead” nodrošina pilnu akumulatoru pārstrādes ciklu, pārstrādājot visus Latvijā nolietotos svina akumulatorus. Uzņēmuma vīzija ir kļūt par vadošo svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Baltijas jūras reģiona valstīs.

22.10.2024.