Nolietoto akumulatoru pilns pārstrādes cikls labākai nākotnei...

Vienīgā nolietoto svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca Latvijā, kas nodrošina pilnu pārstrādes ciklu, no pieņemšanas un šķirošanas, līdz pārstrādei un gatavās produkcijas - svina lietņu, pārdošanai.

Laikraksts “Vesti”: Zaļā misija Kalnciemā

No bīstamiem atkritumiem – līdz jauniem akumulatoriem: EcoLead uzņēmuma ikdiena Planēta slīkst atkritumos. Saskaņā ar ANO datiem katru gadu pasaulē rodas vairāk nekā 2 miljardi tonnu atkritumu, un šis skaitlis turpina pieaugt. Tomēr, ja pieejam šim jautājumam saprātīgi, atkritumu pārstrāde var kļūt ne tikai par ekoloģisku nepieciešamību, bet arī par daudzsološu ekonomikas nozari. “Vesti” sarunājas ar Kasparu Fogelmani, vienīgās svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas Latvijā – EcoLead – izpilddirektoru.


Laikraksts “Vesti”: Zaļā misija Kalnciemā

– Fogelmaņa kungs, sarunas sākumā jūs pieminējāt, ka EcoLead vairāk uzskatāt par metalurģijas uzņēmumu nekā atkritumu pārstrādes rūpnīcu. Kāpēc?

– Mūsu uzņēmums ir klasisks aprites ekonomikas dalībnieks – tas ir pārstrādes veids, kurā atkritumi netiek izmesti, bet tiek apstrādāti un izmantoti atkārtoti. Aprites ekonomiku bieži dēvē par cilvēces glābšanas riņķi. Mūsdienās dabas resursu efektīva izmantošana ir viens no svarīgākajiem ekonomikas rādītājiem jebkurā valstī. Tā nav tikai tendence, bet arī nepieciešamība ilgtspējīgai attīstībai un, raugoties nākotnē, pat izdzīvošanai.

Tradicionālajā lineārajā ekonomikā resursus iegūst, izmanto un izmet, kas izraisa atkritumu uzkrāšanos un vides piesārņojumu. Aprites ekonomika pilnībā maina šo pieeju – atkritumi tiek pārstrādāti un pārvērsti jaunos resursos.

Mūsu rūpnīca EcoLead ir spilgts šī principa piemērs. Mēs pārstrādājam visus Latvijā savāktos svina-skābes akumulatorus, nodrošinot pilnu ciklu – no savākšanas un šķirošanas līdz svina lietņu ražošanai un to eksportam. Tas būtiski samazina bīstamo atkritumu daudzumu un mazina nepieciešamību pēc jaunu svina resursu ieguves.

– Kā notiek akumulatoru pārstrāde jūsu rūpnīcā?

– Mūsu uzņēmums, kas atrodas Kalnciemā, Jelgavas novadā, spēj pārstrādāt līdz 15 000 tonnām svina akumulatoru gadā. Jāņem vērā, ka viena akumulatora svars var būt no 2,5 līdz 18 kg. Pārstrādes procesā mēs iegūstam trīs galvenās sastāvdaļas: svinu, plastmasu un elektrolītu. Svins tiek izmantots jaunu akumulatoru ražošanā. Plastmasa tiek nosūtīta pārstrādei uz Eiropu un tāpat tiek izmantota jaunu akumulatoru izgatavošanā. Skābe tiek neitralizēta un drošā veidā utilizēta vai izmantota atkārtoti.

Visa EcoLead produkcija – svina lietņi un pārstrādātā plastmasa – tiek eksportēta uz Vāciju un Poliju, kur no tiem atkal tiek izgatavoti akumulatori. Tādējādi mēs pilnībā nodrošinām pilnu resursu aprites ciklu.

– Rūpnīcas pilna cikla izveide aizņēma 12 gadus. Kāpēc tas prasīja tik ilgu laiku?

–Mums nācās saskarties ar vairākām izaicinājumiem, kuras citviet pasaulē varētu atrisināt 2–3 gadu laikā. Jau sākumā, saskaņojot un uzsākot rūpnīcas darbību, mums bija jāpierāda sabiedrībai, ka mūsu ražošana ir mūsdienīga un droša videi.

Sākumā pret jaunu, inovatīvu uzņēmumu ir viegli izveidot negatīvu attieksmi, taču Latvijā cilvēki ātri pieņem jaunas idejas, kad redz to praktisko vērtību.

Gribu uzsvērt, ka mūsu rūpnīca pilnībā atbilst Latvijas normatīvajiem aktiem un ES vides standartiem, ko apliecina starptautiskie ISO sertifikāti. Mēs izmantojam modernākās tehnoloģijas, minimizējam izmešus un ieviešam inovācijas pārstrādes efektivitātes palielināšanai.

Lai sabiedrība labāk izprastu mūsu darbību, mēs aicinājām skeptiķus apmeklēt līdzīgu rūpnīcu Polijā. Tāpat esam ieviesuši ekskursijas mūsu rūpnīcā, jo mums nav ko slēpt – patiesībā ir ar ko lepoties!

Agrāk šajā vietā atradās būvniecības stikla vates rūpnīca, un jūs varat iedomāties, kādi bija darba apstākļi un ekoloģiskā situācija... Pie mums uz ekskursiju nāca bijušie darbinieki, un brīnījās, redzot mūsu birojā īstus ziedus. Daži pat mēģināja pārbaudīt, vai tie nav mākslīgi!

Tagad Kalnciemā darbojas moderna rūpnīca, kas ne tikai risina atkritumu problēmu un attīsta Latvijas eksporta ekonomiku, bet arī rada darba vietas. Šobrīd rūpnīcā strādā 43 darbinieki, un 40% no tiem ir vietējie Kalnciema iedzīvotāji.

– Kādas galvenās problēmas pastāv atkritumu pārstrādes nozarē Latvijā?

– Diemžēl 44% atkritumu joprojām nonāk poligonos, kas ir daudz vairāk par ES mērķa rādītāju. Līdz 2035. gadam šis rādītājs jāsamazina līdz 10%, bet tam nepieciešams palielināt pārstrādi.

ES mērķis ir līdz 2035. gadam pārstrādāt 65% no kopējā atkritumu apjoma, bet Latvijā šis rādītājs ir ievērojami zemāks. Jau līdz šī gada beigām ES valstīm jāpārstrādā vismaz 65% iepakojuma atkritumu un 50% plastmasas iepakojuma, taču mēs no šī mērķa atpaliekam.

EcoLead palīdz risināt šīs problēmas – palielinām pārstrādes procentu un samazinām Latvijas ekoloģisko slodzi, vienlaikus mazinot iespējamos ES nodokļu sodus par normu neievērošanu.

– Kādi ir jūsu nākotnes plāni?

– Esam pabeiguši visus sistēmu iestatīšanas un darbības uzsākšanas darbus, aktīvi sadarbojamies ar klientiem un gatavojamies sasniegt pilnu ražošanas jaudu.

Mūsu mērķis ir kļūt par visefektīvāko akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Baltijā. Plānojam uzsākt ražot produkciju ar lielāko pievienoto vērtību, tādā veidā arī veicinot aprites ekonomikas ideju valsts līmenī.

Jāsaprot, ka atkritumi nav tikai problēma, bet arī biznesa iespēja. Uzņēmumi, kas investē pārstrādē, ne tikai aizsargā vidi, bet arī veido ilgtspējīgu ekonomikas modeli nākotnei.

“Vesti”, 27.02.2025 un press.lv.

02.03.2025.