EcoLead pirmie Latvijā pārstrādā svina akumulatorus
Bez akumulatora nav iedarbināma neviena automašīna, tas nodrošina dzinēja startu un uztur elektroenerģiju automašīnā. Mūsdienu svina skābes akumulatori atbildīgi lietojot var nokalpot vismaz septiņus gadus. Tomēr tikpat svarīgi, kā iegādāties kvalitatīvu jaunu akumulatoru un lietot to atbildīgi, ir akumulatoru nodošana otrreizējai pārstrādei.
Eiropas zaļais kurss paredz atkritumu pārstrādi pēc iespējas tuvāk to izcelsmes vietai. Pagājušā gada aprīlī Kalnciemā darbu uzsāka pirmā un vienīgā svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca Latvijā “EcoLead”, kur jau šobrīd ar pilnu jaudu pārstrādā visus Latvijā nolietotos svina akumulatorus. Pēc sarežģītā pārstrādes procesa tiek radīts jauns produkts – svina lietņi, kas tiek eksportēti uz Eiropas valstīm, lai ražotu atkal jaunus akumulatorus.
“Jau tuvāko trīs gadu laikā rūpnīcā plānojam pārstrādāt līdz 15 000 t akumulatoru gadā, saražojot 8700 tonnas svina un svina sakausējuma lietņu. Tas, ka Latvijā esam izveidojuši veiksmīgu pārstrādes ekosistēmu arī bīstamo atkritumu jomā ir liels sasniegums. Darbs bīstamo atkritumu pārstrādē prasa visaugstāko atbildību par cilvēkiem un ekoloģiju. Jau sākotnēji veidojot uzņēmumu ir ieguldīti lieli finanšu līdzekļi sarežģītās un mūsdienīgās ražošanas un monitoringa tehnoloģijās, kas ļauj mums uzraudzīt katru ražošanas procesa posmu un ietekmi uz vidi,” uzsver Kaspars Fogelmanis, SIA “EcoLead” izpilddirektors.
Dažādu aptauju dati rāda līdzīgu ainu – baterijas un akumulatorus otrreizējai pārstrādei nodod vien puse no iedzīvotājiem, kuri tos iegādājušies. Joprojām ir daudz cilvēku, kuri nokalpojušos akumulatorus glabā pagrabā, šķūnīti vai garāžā. Taču svina akumulatoru galvenās sastāvdaļas ir svins un sērskābes šķīdums – ļoti bīstamas vielas, kuru nonākšana vidē rada smagu piesārņojumu un negatīvi ietekmē dzīvos organismus, tajā skaitā cilvēkus, tāpēc ir svarīgi nepieļaut izlietoto akumulatoru nonākšanu nedz dabā, nedz kopējā sadzīves atkritumu plūsmā.
Lai nolietotie svina akumulatori nonāktu līdz otrreizējai pārstrādei, tie ir jānodod īpaši tam paredzētās savākšanas vietās. Šobrīd tādas ir turpat katrā pašvaldībā – tie ir bīstamo atkritumu savākšanas punkti vai šķiroto atkritumu savākšanas laukumi. Ar zināmu regularitāti tiek rīkotas arī īpašas bīstamo atkritumu savākšanas kampaņas, aicinot iedzīvotājus izmest sev nederīgo otrreizējai pārstrādei.
“Akumulatoriem nevajadzētu atrasties kaut kur citur, kā vien tur, kur tālāk tos pārstrādās. Tie ir bīstamie atkritumi. Svinam un sērskābei nonākot dabā, tiek saindēta augsne un ūdens. Tālāk tas nonāk augos, dzīvniekos, gruntsūdeņos - mēs to varam uzņemt atpakaļ ar pārtiku un, respektīvi, mēs saindējam paši sevi. Šobrīd ir radīta ļoti laba infrastruktūra, lai katrs akumulators izietu pilnu aprites ciklu nonākot pārstrādē un nekas no tā nenokļūtu dabā," skaidro. K.Fogelmanis.